Targoncavillák
Targonca villa kiválasztása
Néhány lépésben meghatározható, hogy a targoncánkra hogyan válasszuk ki a megfelelő villát. Ha nem biztos a dolgában, vegye fel velünk a kapcsolatot. A kiválasztáshoz az alábbi adatokra van szükség:
- Targonca teherbírása és gyártmánya.
- Igényelt villahosszúság.
- Villakeresztmetszet-méret korlátozás, ha van! Amennyiben nem lehet vastagabb vagy szélesebb a villa egy bizonyos méretnél.
Targonca teherbírása és gyártmánya
Villa targoncára való felfogatási méretének kiválasztása
A homlokvillás targoncák elején többnyire ISO osztályos villahordozók vannak (piros színnel jelölve).
A targoncák teherbírásától függően a villahordozók magassága és ezzel együtt a targoncavillák felfogatási mérete – ISO 2, 3, 4 stb. is változik az alábbiak szerint:
- 1000-2500kg targonca teherbírás - 407 mm magasságú villahordozó – ISO 2 felfogatású villa.
- 3000-5000kg targonca teherbírás - 508 mm magasságú villahordozó – ISO 3 felfogatású villa.
- 5000-8000kg targonca teherbírás - 635 mm magasságú villahordozó – ISO 4 felfogatású villa.
Tehát a villahordozó magasságának lemérésével meghatározható a villa ISO mérete.
„A” vagy „B” villa?
Az esetek legnagyobb részében ISO „A” típusú villa kerül a targoncára. Egyes gyártóknál pl. a Still régebbi típusainál előfordulhat ISO „B” villa.
Az alábbi táblázat segítségével, a meglévő targoncavillán a H1 és H2 méretek ellenőrzésével meghatározható az ISO osztály, illetve hogy „A” vagy „B” villára van szükség.
Villa teherbírása
A villapár teherbírása nem lehet kisebb a targonca teherbírásánál! Fokozott igénybevételnél, max. kapacitáshoz közeli terhek gyakori mozgatása, ill. hosszú (1600mm +) villák használata esetén érdemes még nagyobb teherbírású villákat választani.
Villahosszúság
Az alkalmazás körülményeitől függ, hogy milyen villára van szükség. Ne legyen olyan hosszú, ami akadályozhatja a szokásos anyagmozgatást, illetve olyan rövid sem, amivel a terhet/raklapot nem lehet stabilan emelni és szállítani. A leggyakoribb hosszúság 1200mm.
Villakeresztmetszet
A villák keresztmetszete - szélesség x vastagság mm-ben megadva - a teherbírással együtt változik. Egy adott alkalmazáshoz/targoncához több keresztmetszet kombináció is megfelelő lehet.
Villahasználat, ellenőrzés
A biztonságos anyagmozgatás és a balesetek, károk elkerülése érdekében, használat előtt a villákat célszerű ellenőrizni, hogy nincsenek-e rajtuk repedések, különösen a körmöknél és a hajlatban a villatőnél. Ha repedéseket fedezünk fel a villatesten bárhol, azonnali cserére van szükség.
Ugyanekkor ellenőrizni kell, hogy a körmök nem deformálódtak, nyúltak-e meg és a villabiztosító csapok sértetlenek-e.
Szemrevételezéssel meg lehet állapítani, nincs-e elhajolva valamelyik villaszár. időnként célszerű egy derékszöggel ellenőrizni, hogy nem hajlott-e el együttesen mindkét villaszár. A függőleges és vízszintes száraknak 90° -ot kell bezárniuk.
A villák egymástól való távolságát mindig úgy állítsuk be, hogy az adott rakományt a legstabilabb módon tudjuk velük mozgatni. Gyakori villaállítások esetén, a könnyebb mozgatás érdekében célszerű a villakocsi felső profiljának rendszeres zsírozása.
Ránézésre is megállapítható ugyan a villaszár túlzott kopása, elsősorban a villa alján a sarok ívének megtöréséből, de időnként célszerű megmérni a vízszintes szárvastagságot. Amennyiben a kopás mértéke nagyobb az eredeti méret 10%-ánál, a villákat cserélni kell.
A különböző terheket úgy szállítsuk, hogy a lehető legközelebb legyenek, ha lehet ütközzenek a függőleges szárhoz. Kerülendő a villavégeken történő emelés, elmozdítás, valamint az egy villaszáron végzett műveletek.
A fentiek betartásával nemcsak a munkavégzés lesz biztonságosabb, de a villák élettartama is meghosszabbítható!
Villahibák, villacsere
A targoncavilla egyszerű szerkezet, nem igényel különösebb törődést, de néhány dologra érdemes odafigyelni a használata során. Ha rendszeresen ellenőrizzük a villákat, és a kellő időben cseréljük őket, biztonságos lesz az anyagmozgatás, és elkerülhetjük az esetleges baleseteket, anyagi károkat. Jellemzően az alábbi problémák léphetnek fel a használat során.
Villakopás
Ez egy természetes elhasználódási folyamat, ami erősen használatfüggő. Ha a kopás mértéke eléri az eredeti vastagság 10%-át, a villák oly mértékben meggyengülnek, hogy le kell cserélni azokat. Ha nem biztos az eredeti méretben, ellenőrizze azt a függőleges száron. Mivel ez nincs kopásnak kitéve, az eredeti méretet fogja mutatni.
Repedések, törések
Elsősorban a villakörmök hegesztéseinél, de a villatőnél a hajlatban is megjelenhetnek repedések. Szélsőséges esetben a körmök ill. a villaszárak is letörhetnek. Előbbi esetben nem feltétlenül kell kidobni a villát, új körmök fölhegeszthetők rá. A törött villaszár viszont nem javítható!
Villaszár elhajlása
A villák függőleges és vízszintes szárai derékszöget zárnak be egymással. A vízszintes szárak – elsősorban túlterhelés következtében – elhajolhatnak. Egyes esetekben a hiba javítható, de gyakran annyira költséges, hogy a villákat érdemes lecserélni.
Vízszintes szárak vége nincs egy síkban
Ez leginkább az egy száron történő emelés következménye, így tilos bármilyen terhet emelni. A villaszárak közti magasság eltérés, a villahosszúság max. 1,5% lehet. Pl. egy 1200mm hosszú villánál ez 18mm különbséget jelent. Ezen az értéken belül a villa továbbra is használható, de bizonyos típusú alkalmazások esetén annyira zavaró lehet, hogy érdemes új villákat beszerezni. A villákat mindig párban cseréljük.